Nejlepší filmy historie

Snad odjakživa má člověk pocit, že každá lidská činnost má někde svůj vrchol. Skoro to vypadá, že lidé nedělají nic jiného, než že hledají nejlepší skladbu všech dob, nejlepší knihu, nejlepší obraz . . ., nejlepší auto, nejlepší letadlo, nejlepší všechno, nejlepší nic! Tato "hledací snaha" zasáhla i nejmladší z umění, film. A těch pokusů nebylo, není a nikdy nebude málo. Několik z těchto pokusů vám přiblížím.

Výsledky ankety o nejlepší film historie - Brusel - 1958: ankety se zúčastnilo 117 kritiků z 26 zemí

1) "Křižník Potěmkin" - S. M. Ejzenštejn - SSSR, 1925

2) "Zlaté opojení" - Ch. Chaplin - USA, 1925

3)"Zloději kol" - V. De Sica - Itálie, 1948

4) "Utrpení Johanky z Arku" - C. T. Dreyer - Francie, 1928

5) "Velká iluze" - J. Renoir - Francie, 1937

6) "Chamtivost" - E. von Stroheim - USA, 1923

7) "Intolerance" - D. W. Griffith - USA, 1916

8) "Matka" - V. Pudovkin - SSSR, 1926

9) "Občan Kane" - O. Welles - USA, 1941

10) "Země" - O. Dovženko - SSSR, 1930

11) "Poslední štace" - F. W. Murnau - Německo, 1924

12) "Kabinet doktora Caligariho" - R. Wienne - Německo, 1919

Každých deset let vydává britský časopis "Sight and Sound" seznam deseti nejlepších filmů historie (podle kritiků). V roce 1992 (zatím poslední možný výsledek) bylo pořadí následující:

1) "Občan Kane"

2) "Pravidla hry" - J. Renoir - Francie, 1939

3) "Příběh z Tokia - Japonsko, 1953

4) "Vertigo" - A. Hitchcock - USA, 1958

5) "Stopaři" - 1956

6) "Atalanta" - J. Vigo - Francie, 1931

7)"Utrpení Johanky z Arku" - C.T.Dreyer - Francie, 1929

8)"Žalozpěv stezky" - Indie, 1953

9)"Křižník Potěmkin"

10) "2001: Vesmírná odysea" - S. Kubrick - Velká Británie, 1968

Úplně jiné pořadí (hlavně úplně jiné filmy) nám může poskytnout vezmeme-li v úvahu velmi objektivní hledisko - peníze vydělané příslušným filmem. Zde na prvních příčkách nalezneme takové "skvosty" světové kinematografie jako například "Titanic" režiséra J. Camerona (USA, 1997) či "Jurský park" od Stevena Spielberga (proti tomuto filmu a zvláště proti tomuto režisérovi autor této práce nemá nejmenšího slova), kreslená pohádka "Lví král", trilogie (možná někdy v budoucnu šestidílná) "Hvězdných válek" od George Lucase a spousta dalších hitů. Většina těchto filmů v celosvětovém měřítku vydělala něco kolem jedné miliardy amerických dolarů, ale nesmíme zapomenout na filmy, které sice v době svého vzniku neutržily tolik (inflace je . . . ) a přesto je vidělo daleko více lidí než výše zmíněné tituly. Sem bychom mohli zařadit klasiku: "Sever proti Jihu" či "Čaroděj ze země Óz" oba z roku 1939, vždyť tyto filmy vidělo již přes miliardu (většinou spokojených) diváků a samozřejmě několik dalších. Jen čas ukáže, jak vysoko se zařadí filmové hity žhavé současnosti, především snímky "Pán prstenů: Společenství prstenů" (2001, Peter Jackson) a "Harry Potter a kámen mudrců".

Dalším hlediskem by nám mohly být různé filmové ceny. Ať si o Americe a její filmové produkci myslíme, co chceme, musíme uznat, že jejich Oscar (tedy Cena americké filmové akademie) je nejprestižnější filmové ocenění. Tato cena se uděluje od roku 1929 (tehdy za rok 1928) a od té doby se vyhlašuje každý rok (krom roku 1933). Nemá velký smysl vyjmenovávat všechny držitele těchto sošek (to není ani v mých silách), ale rád bych podotkl, že nejvíce ceněné filmy zvítězily v pěti hlavních kategoriích, a to nejlepší film, režie, hlavní mužská a ženská role a scénář. Nejvíce Oscarů získaly filmy "Ben Hur" (verze z roku 1959) a "Titanic" oba shodně po 11 kusech. Nejvíce sošek si doma mohl oprašovat Walt Disney, který jich získal 26 a 6 zvláštních cen Akademie - za své animované filmy.

S otázkou filmových cen souvisí také otázka filmových festivalů. Ty jsou považovány za určitou garanci uchování kvalit filmového umění. To se týká zejména velkých evropských festivalů - Cannes, Benátky, Berlín a jejich hlavní ceny Zlatá palma, Zlatý lev, Zlatý medvěd.

Dnes i Česká republika má své České lvy a Mezinárodní filmový Festival Karlovy Vary.

A jaký že je tedy ten nejlepší film všech dob? Na to si už bude muset odpovědět každý sám. Jediná rada: koukejte na filmy, na všechny, které chcete, a až poté se rozhodněte, zda jsou dobré či ne.

zpět