The Matrix

Tento film je bezesporu jedním z nejlepších filmů z oboru Science-fiction nejen devadesátých let dvacátého století. Po vizuální stránce je naprosto dokonalý, také byl ozdoben čtyřmi Oskary, hlavně za technické kategorie, střih a podobně. Ovšem na fakt, že sci-fi jsou vizuálně kvalitní, jsme si už zvykli, a proto už u nich hledáme něco navíc, jako například příběh. Děj Matrixu je celý postavený na odpovědi na zdánlivě banální otázku: "Co je to vlastně Matrix?" Ovšem odpověď je pro všechny hlavní aktéry šokující. Postupně se dovídáme, že není rok 1999, ale žijeme někdy kolem roku 2160, že Zemi ovládli stroje, které lidi pěstují jen kvůli energii (dobrá přirovnání k baterii Duracell) a přitom jim vytvářejí umělou realitu, kterou všichni vnímáme. Onen nereálně reálný svět je právě Matrix.

Další zápletku tvoří hledání nového "Mesiáše," jehož příchod je předpovězen a který si bude moci s Matrixem dělat co bude chtít. Oním novodobým Ježíšem má údajně být hlavní postava filmu, počítačový hacker Neo (Keanu Reeves). Jeho novodobým Janem Křtitelem jest revolucionář Morpheus (Laurence Fishburne).

Silný děj by ale bez množství počítačových triků nevydělal v kinech tolik milionů dolarů, kolik nakonec tento film vydělal. Právě díky vizuálním a zvukovým efektům Matrix ustanovil nový standard, jak by měl akční film vypadat. Například bojový souboj Nea s Morpheem v tréninkovém programu je prostě perfektní. Celý je rychlý, dynamický, ale v naprosto přesný čas se celá scéna zpomalí, takže si můžeme naplno vychutnat Morphea letícího vzduchem apod. Další souboje na policejní stanici, s neuvěřitelným množstvím vystřelené munice, a nebo v metru jen potvrzují onen standard.

Samozřejmě je to film velmi násilný, což opět nastoluje problém s množstvím násilí na plátnech stříbrného plátna, ale já si myslím, že v tomto filmu není nic navíc. Spíš naopak, kdybyste jen jednu scénu (sebe brutálnější) vystřihli, mohli byste výsledný dojem jen pokazit.

Celý film je doprovázen stejně agresivní hudbou, většinou od rockových kapel, která film dotváří a společně tvoří poměrně kompaktní celek (Ministry, Rage Against the Machine, Rob D…).

Tento film je doslova pro všechny, ale ne všichni jej musí pochopit. Také ti, kteří jej pochopí, se nemusí shodnout na výsledném poselství. Pro jedny je to "jen" výborná sci-fi s dokonalým obrazem a zvukem, ale pro jiné to může být tohle všechno, ale navíc to obsahuje veliké poselství lidstvu (co se Mesiáše a podobných odkazů týče).

Tak, co je to (pro vás) vlastně Matrix?
Vyhulený (aneb k čemu všemu může inspirovat Matrix)

Poznámka: Komerční úspěch filmu "donutil" tvůrce (bratrsko-autorská dvojice Andy a Larry Wachovští) k natočení dalších dvou pokračování. Máme se na co těšit!

skala Keanu Reeves Laurence Fishburne Carrie-Anne Mossová

originální název The Matrix
režie Andy a Larry Wachovski
státUSA
délka136 minut
hrají Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Mossová, Hugo Weaving

Standa
zpět na úvod