Král je zpátky, ať žije král...

The Matrix reloaded

A je to konečně tady! Po pětiletém čekání jsme se dočkali. Myslím, že hned na začátku mohu prozradit, že druhý díl Matrixu je skutečně bomba. Líbil-li se vám díl první, budete z pokračování nadšení. Ať už se jedná o příběh, zpracování, či herecké výkony vše se dá shrnout do jedné věty: "Už aby byl listopad a já mohl(a) jít do kina na premiéru Matrix Revolutions." Sami bratři Wachovští přiznávají, že Matrix 2 a 3 je v podstatě jen jeden film v půlce rozseknutý, takže si asi dokážete představit ty muka, když se v "půlce" filmu objeví hláška "bude pokračovat" (až v listopadu). V tu chvíli byste dali, nevím co, aby se promítalo dál, ale…

Reloaded je důstojným pokračováním svého předchůdce a jako takový přináší lepší efekty, nové postavy a dále rozvíjí děj jedničky a to vskutku bravurně.

Co se příběhu týče je skvělý a ukáže vám věci, které by vás na konci prvního Matrixu ani nenapadly. Je zde spousta nových postav, které se nedělí jen na ty hodné (spolupracující s lidmi) a na zlé (Agenti), ale že je zde mnohem více stran a každá má své vlastní cíle, kterých se snaží dosáhnout za každou cenu. Celý film začíná akčními sekvencemi s Trinity v hlavní roli. Nejdřív tomu nebudete moc rozumět a asi vás napadne: "Co to má být? To jsou jako ukázky nové technologie, nebo co?" Ale brzy zjistíte, že to jsou Neovy sny a časem se dozvíte, že má schopnost věštit. Neovy schopnosti od jedničky se dost zlepšily, takže lítá jako superman, bojuje se sto Smithema atd. Ovšem i stroje respektive programy se zlepšily. Namísto bývalého agenta Smithe byl dosazen nový agent, jak sám Neo pronese: "Hmmm upgrades." Ale upgrade neupgrade dostanou na držku. Chobotničky v reálném světě vymyslely způsob, jak ničit lodi povstalců a přitom se držet dost daleko, aby na ně "nedosáhlo" EMP, ale to není nejhorší. Horší je, že se jich čtvrtmilionová armáda rozhodla prokopat k Sionu a zabít jeho obyvatele, takže hlavní náplní Matrixu 2 je zachránit Sion, kde žije 250 000 lidí, tedy jedna chobotnička na jednoho člověka a to není dobré. I v samotném Sionu panují dohady, jak vzniklou situaci řešit, protože někteří věří, že Neo je Vyvolený a jiní zase ne. Morpheus však prokáže své vůdcovské schopnosti a podaří se mu získat Radu na svou stranu, která dovolí Nabuchodnezzaru odletět ze Sionu, i když všechny ostatní lodě musí zůstat na obranu proti chobotničkám, které se neúprosně blíží. Morpheus a jeho posádka musí v Matrixu najít Klíčníka, který má klíče od zadních dveří systému, aby se mohli dostat až ke Zdroji…

Jak se tam dostanou a co se Neo dozví, vám neřeknu. Jděte se na to podívat do kina. Závěr je docela šokující a po dlouhé době nevím, jak to všechno dopadne a to je zaručená známka kvality, když nevíte jestli to skončí happyendem, či nikoliv. Doufám, že jsem vám z příběhu ukázal jen tolik, abych vás navnadil, ale neprozradil toho příliš.

Po uvedení prvního Matrixu do kin, se v mnoha filmech začaly objevovat "matrixové" triky. Hlavně tzv. bullet time, kdy vše bylo zpomaleno a letící kulky si prořezávali cestu prostorem, aby se jim nakonec někdo vyhnul. A tak se tvůrci Matrixů rozhodli, že ve dvojce a trojce naservírují divákům takovou vizuální hostinu, která bude tak strašně finančně a technicky náročná, že už ji jen tak nikdo nezkopíruje. A to se jim také povedlo. Celý film nebudete stačit žasnout nad skvěle zpracovanými souboji a lokacemi. Takový parkovací dok v Sionu pro lodě povstalců nebo tolik opěvovaný souboj Nea s nakopírovaným Smithem. Pro tento souboj byly použity nejmodernější scanovací zařízení, které nascanovaly Huga Weavinga s přesností na jeho jednotlivé kožní póry, takže vše vypadá vskutku velmi realisticky.

O prvním Matrixu je všeobecně známo, že v sobě nesl hodně poselství a odkazů na nejrůznější světová díla, náboženství a filozofické otázky, ale jak je to s reloaded? To se nejspíš dozvíte v recenzi od Standy. Mohu říct jen to, že atmosféra je dokonale tísnivá a když si myslíte, že něco víte, tak brzo zjistíte, že nic nevíte a že někdo s tím počítal, a tak vlastně ani nevíte jak se rozhodnout (to zažívá i Neo).

Bohužel nic není dokonalé a i Matrix reloaded má své chybky, ale není jich mnoho a jsou zanedbatelné, ale hlásit se to musí :-) Za prvé by dvojka potřebovala trochu prostříhat, protože některé scény jsou trochu rozvláčné a tím vás vyruší z jinak dynamicky se rozvíjejícího příběhu např.techno party v Sionu. Za druhé je to docela složitý (pro mně plus) děj, který asi někteří nepoberou celý, ale to je jejich škoda.

Kdybych to měl shrnout, tak film The Matrix reloaded je skvělý akční sci-fi film, který o velký kus posunul laťku technického zpracování a při tom si zachovává skvělou atmosféru a příběh. Rok 2003 je jednoznačně rokem paranoii (Matrixu). Žijeme ve skutečném světě? Kde jsou hranice Matrixu? Proč existuje The One?… The Matrix has you…

originální název The Matrix reloaded
režie Andy a Larry Wachovski
státUSA
délka135 minut
hrají Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Mossová, Hugo Weaving, Jada Pinkett, Monica Bellucci

Andrew
zpět na úvod