Lara znovu zasahuje...

Lara Croft: Tomb Raider - Kolébka života

Filmů podle počítačových her bylo natočeno už celkem dost. Jenže většina z nich jsou ubohé trapárny jako je třeba Street Fighter, Super Mario Bros nebo Wing comander. Naštěstí se najde pár těch zdařilejších - Mortal Combat, Final Fantasy či Resident Evil.

Nejlepší zfilmovanou hrou by měl být však bezpochyby Tomb Raider z roku 2001 od režiséra Simona Westa (Con Air, připravovaný Jurský park 4). Jenže tomu tak bohužel není. Z celého filmu stojí za zmínku jen pár akčních scén a hlavně Angelina Jolieová v hlavní roli. Zbytek snímku už jsou jen nudné flasbacky a velice pomatený děj.

Jo, to byl rok 2001, ale teď tu máme léto 2003 a s ním přichází do kin Tomb Raider 2 pod názvem Kolébka života se spoustou výborných akčních scén, se zajímavým příběhem a opět s proklatě sexy Angelinou Jolieovou v roli slavné Lary Croftové.

Jeho děj nás nejdříve zavede do Řecka, kde nás nejvíce upoutá velice originální úvod, kdy je na jednom z ostrovů zemětřesení a padající kameny utvoří pod vodou celý název filmu. To už ale nebojácná Lara předvádí kaskadérské kousky na vodním skútru a pak pod vodou prohledává potopený chrám, ve kterém nalezne jakousi kouli, která je mapou k místu zvanému Kolébka života, kde se také nachází samotná Pandořina skříňka.

Jenže to už se zase objeví nějací padouchové v čele s velice nebezpečným vědcem Jonathanem Reissem (Ciarán Hinds) a kouli ji ukradnou. Šílený Reiss má totiž v plánu pomocí Pandořiny skříňky vyhubit všechny "nepotřebné" lidi na světě. A tomu musí Lara zabránit. Proto se spojí s bývalým přítelem a žoldákem Terrym Sheridanem (Gerard Butler), s kterým se poté vydává do velice napínavé a dobrodružné akce.

Je pravda, že děj se oproti prvnímu dílu nijak výrazně nezměnil, ale za to je opravdu propracovanější, logičtější a vlastně jak prohlásil režisér Jan De Bont: "Právě tu vzniká skvělá série s úžasnou ženskou hrdinkou." A má svatou pravdu.

Tomb Raider 2 je vskutku první opravdová adaptace slavné počítačové hry. Stejně jako ve hře vás totiž Lara provede nejrůznějšími místy po celém světě, jako je řecký ostrov Santorini, Wales, Čína, Hongkong, Keňa nebo Tanzanie. Také vám ale ukáže své klasické bojové tréninky nebo známá salta a šplhání, při nichž musí překonávat řadu různých překážek.

To, co ale drží celý tento film po hromadě je ale hlavně akce, která je oproti prvnímu dílu hned zdvojnásobena. Hned ze začátku se objeví velice napínavé Lařino podmořské dobrodružství, kdy svou krví přiláká digitálně působivého žraloka, na jehož hřbetní ploutvi se pak sveze až k hladině anebo zaujme povedený kaskadérský kousek, kdy Lara a Terry seskakují s padáky z jednoho z hongkongských mrakodrapů. Mezi akčními scénami ale bezesporu vyniká Lařin trénink ve střelbě při jízdě na divokém černém hřebci. Scéna probíhá v jednom z lesíků u jejího rodinného sídla, kde se mezi stromy objevují malé terče, které musí Lara zasáhnout. A snaží se o to co nejefektněji, a proto je skvělá podívaná, když se Lara na koni za doprovodu tvrdé rockové hudby přesouvá z jedné strany na druhou a při tom střelbou likviduje velice křehké terče.

Dalším vrcholem filmu je akční a poměrně strašidelná scéna, kdy se hrdinové i záporáci nachází v tzv. Kamenném lese, jenž obývají Přízrační strážci. Tyto bytosti loví každého narušitele, který vstoupí na toto posvátné místo. Při scéně pak létají strážci neuvěřitelnou rychlostí vzduchem a brutálně likvidují Reissovi přívržence.

Za zmínku ale určitě ještě stojí scény, kdy se Lara s Terrym dopravují na jedno místo pomocí velice rychlého mini letadla nebo když Lara projíždí na motorce po Velké čínské zdi. A to se ještě ve filmu nakonec ke škodě neobjevila scéna, kdy hlavní hrdinka uniká před padouchy na velice divokém a rozzuřeném býkovi.

Režisér Jan De Bont (Nebezpečná rychlost 1-2, Zámek hrůzy) si tedy nakonec poradil jak s akcí, tak s příběhem, čímž vlastně překonal svého předchůdce Simona Westa, který prý během natáčení jedničky ani neměl k dispozici zcela hotový scénář. To se sice De Bontovi nestalo, i když je pravda, že scénář od Deana Georgarise také není žádné veledílo.

Po akčních scénách ale přichází ve filmu další plus v podobě Angeliny Jolieové. Do role "vykradačky hrobů" se už vžila natolik, že při natáčení dělala většinu nebezpečných kaskadérských kousků zcela sama. Angelina prostě stejně jako v jedničce dokazuje, že lepší Laru Croft by producenti už opravdu těžko hledali.

Dalším, kdo podal vcelku dobrý herecký výkon je Ciarán Hinds v roli šíleného vědce a mocného magnáta Jonathana Reisse. S ním totiž vstoupil do druhého dílu konečně pořádný protivník vhodný formátu Lary Croft. Jeho padouch s neustálým chladným pohledem by se klidně hodil i do jakékoliv z bondovek.

To se ale zase nedá říct o Gerardu Butlerovi, kterému sice role bývalého příslušníka speciální vojenské jednotky a milence Lary Croft padne, ale ve filmu má jen vedlejší roli a ani nezamrzí, když ho Lara na konci stejně odpráskne.

Druhý díl Tomb Raideru je skutečně o hodně zdařilejší než jeho předchůdce a já si troufám tvrdit, že je to zatím ta nejlepší zfilmovaná počítačová hra, kterou jsem kdy viděl. Teď už se jenom nechám překvapit jestli toto mé tvrzení překoná případný Tomb Raider 3 nebo připravovaný crossover Aliens vs. Predator.

originální název Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of life
režie Jan De Bont
státUSA 2003
délka...
hrají Angelina Jolie (Lara Croft), Ciarán Hinds (Jonathan Reiss), Gerard Butler (Terry Sheridan)

Oči
zpět na úvod