Ekologie

Ač jsem nikdy nepatřil k nějakým "zeleným" nebo ke Greenpeace (spíš naopak), tak se musím pozastavit nad postojem lidstva k přírodě. Jsou zde různé skupiny (např. Greenpeace), které se snaží upozornit na problémy naší rodné planety, způsobené lidmi. Jediným výsledkem jejich snahy ukázat na problémy je jen krátká zmínka ve zprávách atp.

Máme zde mnoho problémů dotýkajících se nás. Víme o nich (o některých), ale přesto se s tím nic nedělá. Já vím, že se konají různé summity, ale mám z toho pocit, že se stejně nic nezmění, aspoň ne ve větším měřítku. Holt řeč peněz spojená s nezájmem lidí, je SILNÝ protivník. Den co den vidím, co by se dalo zlepšit a jak by se dala prodloužit "životnost" přírody. Už teď je známo, že jedeme na dluh. Přírodě trvá 14 měsíců, aby obnovila zdroje, které lidstvo spotřebuje za jeden rok, tj. 12 měsíců. Jednoduchým výpočtem dostaneme sumu zápornou…

Když vybírám poštu, vidím hromadu reklamních materiálů, které ani nečtu (někdy ano, ale není to moc časté) a hned je vyhazuji do koše. Říkáte si, je to pár papírů, tak o co jde? Jenže je třeba si uvědomit, že těchto "pár" papírů přijde denně do milionů schránek po celém světě. Dovede si představit ty tisíce tun zbytečně vypotřebovaných?

U mě ve městě máme v MHD elektronický systém platby za cestu. Funguje to prostě, máme čipové karty, které při nástupu přiložíme ke čtecímu zařízení odečítající penízky. Na tom zatím není nic špatného, vždyť žijeme v 21. století, jenže po charakteristickém pípnutí vytiskne lístek. Nemusím dodávat, že je zbytečný. Za půl roku se mi jich po kapsách a v batohu válí hromady. Proč se nezavedou lístky jen pro lidi bez čipových karet a pro lidi s "legitkou" se nepřestanou tisknout? Já vím, je to maličkost, ale takových se ve světě najde dost, řekl bych.

Žijeme v jednadvacátém století, ve století počítačů, nukleární energie a všeobecné elektronizace, tak proč se nezbavíme starých zvyků? Vždyť by nám (lidem a přírodě) to pomohlo. K čemu lístky, když se jízda může zaznamenat na kartu? K čemu reklamy, když mohou být virtuální (na Internetu)? K čemu…

Andrew
zpět na úvod